Szkolenie w ramach projektu Connect 2.0

W dniu 17 grudnia 2016 r. odbyło się całodzienne spotkanie szkoleniowe w ramach 3-letniego międzynarodowego projektu „Connect 2.0 – Intercultural Learning Network 4 Europe" (www.weconnecteurope.eu), w którym, obok uczelni zagranicznych z Niemiec (Hamburg, Jena, Karlsruhe), Finlandii (Helsinki), Włoch (Urbino), Hiszpanii (Vic), Portugalii (Porto) i Irlandii (Limerick), partnerem jest również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Projekt „Connect 2.0" jest adresowany do uczestników programu wymiany studentów Erasmus+ w semestrze letnim w roku akademickim 2016 / 2017. Dziewięcioro studentów z różnych wydziałów UAM wzięło udział w 8-godzinnym szkoleniu (tzw. pre-departure training), którego zakres tematyczny oscylował wokół czterech głównych obszarów: wprowadzenie do wiedzy o kulturze, specyfika komunikacji międzykulturowej, zjawiska i procesy występujące w sytuacji zróżnicowania kulturowego, funkcje mediów w kreowaniu rzeczywistości. Uczestnicy zostali również zaznajomieni z tematyką korzystania z narzędzi edukacyjnych służących kształtowaniu kompetencji międzykulturowej oraz medialnej, a także wymienili się swoimi doświadczeniami z dotychczasowych pobytów zagranicznych. W ramach projektu „Connect 2.0" powstała platforma (tzw. „Experience Map") która będzie systematycznie uzupełniana podczas wymiany zagranicznej przez pilotażową grupę studentów – odbiorców szkolenia.

Spotkanie szkoleniowe poprowadziły dwie doktorantki UAM: mgr Katarzyna Banaszak z Zakładu Pedeutologii na Wydziale Studiów Edukacyjnych oraz mgr Anna Berezowska z Instytutu Lingwistyki Stosowanej na Wydziale Neofilologii, które w dniach 14-18 czerwca 2016 r. wraz z innymi przedstawicielami partnerskich uczelni wzięły udział w intensywnym treningu dla międzykulturowych doradców-trenerów („advisors"), zorganizowanym przez Instytut Filologii Germańskiej.

Koordynatorami projektu ze strony UAM są prof. UAM dr hab. Maciej Mackiewicz oraz dr Sebastian Chudak.