Wykład otwarty Petera Stamma

Zakład Literatury i Kultury Austriackiej w Instytucie Filologii Germańskiej zaprasza na wykład otwarty i spotkanie ze szwajcarskim pisarzem Peterem Stammem w ramach projektu Akademicki Poznań. Termin: 16 listopada 2022 r., godz. 18:00Miejsce: Sala C3, Collegium Novum, al. Niepodległości 4.

Peter Stamm jest uznanym teoretykiem poezji (teorię poezji wykładał nie tylko na Uniwersytecie w Zurychu w Szwajcarii, ale także na uczelniach niemieckich: w Wyższej Szkole Zawodowej w Wiesbaden oraz na Uniwersytecie w Bambergu), w 2018 roku wykładał literaturę powszechną jako profesor gościnny na Uniwersytecie w Bernie. Ponadto Peter Stamm jest współczesnym cenionym szwajcarskim dziennikarzem i pisarzem. Pracował m.in. dla takich gazet jak „Neue Zürcher Zeitung", „Tages-Anzeiger", „Weltwoche", a także dla satyrycznego czasopisma „Nebelspalter". Peter Stamm studiował także psychologię z psychopatologią w Nowym Jorku i odbywał tam praktykę zawodową w wielu różnych klinikach psychiatrycznych. Zdecydował się na studia psychologiczne, kierując się swoimi literackim zainteresowaniami: Chciał dowiedzieć się o ludziach o wiele więcej, niż przedstawia to literatura. Zdobyta wiedza i doświadczenie przekładają się na tematykę tekstów literackich Stamma, który pisze głównie o ludziach i związkach międzyludzkich. Powracającymi tematami w jego twórczości są różnorodne możliwości relacji miłosnych, niemożność miłości, dystans i bliskość, a także relacja między obrazem a rzeczywistością. Jednocześnie w utworze to nie treść jest centralnym punktem, ale sposób, w jaki coś jest opowiadane. Teksty Stamma przetłumaczone zostały na 39 języków. Za swoją twórczość literacką Peter Stamm otrzymał liczne prestiżowe nagrody literackie (m.in. Nagroda Szwajcarskiej Fundacji Schillera, Alemańska Nagroda Literacka, Man Booker International Prize, Schweizer Buchpreis).

PLAKAT301022