Spotkanie autorskie z Markusem Meckelem

W dniu 5 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie autorskie z Markusem Meckelem, poświęcone książce „Osobista historia wolności. Wspomnienia", które poprowadziła dr Anna Kochanowska-Nieborak (Zakład Historii Literatury Niemieckiej).

Markus Meckel, wschodnioniemiecki działacz opozycji demokratycznej i ostatni minister spraw zagranicznych NRD, niemiecki polityk, teolog, pastor, za zasługi dla porozumienia i pojednania między Polakami i Niemcami został w 2015 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Zasługi RP.

W trakcie spotkania ze studentami i pracownikami Instytutu Merkus Meckel w zajmujący sposób przybliżył słuchaczom historię powojennego podziału Niemiec oraz na tle życia swojego i swojej rodziny nakreślił warunki życia w Niemieckiej Republice Demokratycznej, jak również rolę Kościoła ewangelickiego jako ostoi niezależnego myślenia i swobody dyskusji w komunistycznej dyktaturze. Słuchacze mieli wyjątkową okazję poznać spojrzenie świadka historii na okres zjednoczenia Niemiec i transformacji ustrojowej, jak również na stosunki polsko-niemieckie z perspektywy wschodnioniemieckiej. Spotkanie zakończyła żywa dyskusja z publicznością.

Prezentacja książki odbyła się dzięki życzliwemu wsparciu Dziekana Wydziału Neofilologii UAM oraz władz Instytutu Filologii Germańskiej.

Partnerem wydarzenia było Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.

Prezentowana podczas spotkania książka jest trzecim tomem w serii „Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko-niemieckiego porozumienia", wydawanej przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Więcej informacji o książce oraz jej darmowa wersja elektroniczna dostępne są na stronie CBH PAN w Berlinie: https://cbh.pan.pl/pl/publikacje/osobista-historia-wolno%C5%9Bci-wspomnienia.

1 Markus Meckel

2 Markus Meckel