Rozkład zajęć w semestrze letnim 2018/2019
Studia stacjonarne BA • Studia stacjonarne MA
Studia niestacjonarne BA • Studia niestacjonarne MA
Niemcy – (nie)znany sąsiad?" - warsztaty dla uczniów w Instytucie Filologii Germańskiej

W poniedziałek 11 lutego 2019 r. odbyły się w Instytucie Filologii Germańskiej warsztaty skierowane do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjalnych, ich temat brzmiał: „Niemcy – (nie)znany sąsiad?"
Zaproszenie do udziału w 11. edycji konferencji JĘZYK W POZNANIU

Sekcja Lingwistyczna Koła Naukowego Germanistów przy IFG UAM, we współpracy z Kołem Naukowym Italianistów przy IFRom UAM, mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych Studentów, Doktorantów i ich Profesorów do udziału w 11. edycji Ogólnopolskiej Językoznawczej Konferencji Naukowej pt. JĘZYK W POZNANIU, która odbędzie się w piątek 5 kwietnia 2019 r.
Międzynarodowa konferencja "Różnorodność kulturowa w literaturze dla dzieci i młodzieży - przekład i recepcja"

W dniach 10-11 stycznia br. na Wydziale Neofilologii odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Różnorodność kulturowa w literaturze dla dzieci i młodzieży - przekład i recepcja" poświęcona zagadnieniom translatologicznym. Konferencja została zorganizowana przez Wydział Neofilologii UAM oraz Instytut Slawistyki Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii i została włączona w obchody jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Konferencja została również objęta patronatem honorowym JM Rektora prof. Andrzeja Lesickiego.
Promocja "Wyboru prozy" F. Kafki w Warszawie
10 stycznia w Austriackim Forum Kultury w Warszawie odbyło się spotkanie promocyjne poświęcone "Wyborowi prozy" F. Kafki. W spotkaniu, oprócz prof. Łukasza Musiała, redaktora tomu, udział wzięli Jakub Ekier i Zofia Król.
ERASMUS+ 2019/20 – rekrutacja na wyjazdy na studia oraz na praktyki
18.01.2019 rozpoczyna się w IFG rekrutacja na pobyty stypendialne w ramach programu Erasmus+. Wnioski o wyjazdy na studia przyjmowane będą do dn. 28.02.2019, natomiast wnioski o wyjazdy na praktyki przyjmowane będą do 28.03.2019.
Szczegółowe informacje dot. rekrutacji w IFG i na Wydziale Neofilologii znajdą Państwo na stronie IFG w zakładce: Dla studentów>Stypendia>Erasmus+.
"Facetten der literarischen Übersetzung."

W ramach elektronicznych publikacji Wydziału Neofilologii UAM ukazał się następujący tom zbiorowy: Facetten der literarischen Übersetzung. Herausgegeben von Beate Sommerfeld unter Mitarbeit von Joanna Bukowska und Damian Wątrobiński.
"Pragmatische und rhetorische Determinanten des Translationsprozesses"

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Peter Lang ukazała się publikacja książkowa "Pragmatische und rhetorische Determinanten des Translationsprozesses" pod. redakcją prof. UAM dr hab. Beate Sommerfeld, dr Karoliny Kęsickiej, dr Małgorzaty Korycińskiej-Wegner i dr Anny Fimiak-Chwiłkowskiej z Zakładu Komparatystyki i Teorii Przekładu Literackiego.
Prof. Janusz Taborek członkiem Międzynarodowej Rady Naukowej IDS

13 grudnia 2018 r. prof. UAM dr hab. Janusz Taborek, wicedyrektor IFG i kierownik Zakładu Gramatyki Opisowej Języka Niemieckiego, otrzymał nominację do Międzynarodowej Rady Naukowej Instytutu Języka Niemieckiego (IDS) w Mannheim, w której przez najbliższe sześć lat będzie reprezentował polską germanistykę.
"Wybór prozy" Franza Kafki pod redakcją prof. Łukasza Musiała

W renomowanej serii wydawniczej "Biblioteka Narodowa" (Wydawnictwo Ossolineum) ukazał się "Wybór prozy" Franza Kafki w wyborze i opracowaniu prof. Łukasza Musiała z Zakładu Historii Literatury Niemieckiej. Tom zawiera obszerne wprowadzenie do życia i twórczości pisarza (224 s.) oraz wybór jego najważniejszych utworów wraz z komentarzami (1006 s.).
Grant PNFN dla projektu prof. Beaty Mikołajczyk i prof. Anji Ballis

Mamy przyjemność poinformować, że projekt naukowy zatytułowany „’Co Europa ma wspólnego ze mną?’ – Spojrzenie młodych ludzi z Niemiec i Polski na Europę” pod kierownictwem prof. dr hab. Beaty Mikołajczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prof. Dr. Anji Ballis z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium decyzją zarządu i rady naukowej Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki (PNFN) otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 80.000 euro.
Wizyta studentów z Piły w IFG

W dniu 29.11.2018 r. Instytut Filologii Germańskiej gościł studentów filologii z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Studenci wzięli udział w warsztatach w Bibliotece Filologicznej Novum, zapoznali się z ofertą dydaktyczną IFG oraz wysłuchali wykładu dr Doroty Masiakowskiej-Osses z Zakładu Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego pt. Berlin - miasto wielokulturowe.
Spotkanie studentów kierunku "Język niemiecki i komunikacja w biznesie" z przedstawicielami firm

W środę 28 listopada odbyło się w Instytucie Filologii Germańskiej spotkanie studentów I roku studiów magisterskich o kierunku Język niemiecki i komunikacja w biznesie z przedstawicielami firm współpracujących z IFG.
40-lecie Zakładu Literatury i Kultury Austriackiej (22.-24.11.2018)

W dniach 22-24.11.2018 r. Zakład Literatury i Kultury Austriackiej obchodził jubileusz 40-lecia swojego istnienia. Zakład powstał w 1978 r, podjął działalność rok później, a jego kierownikiem od początku istnienia do 2011 roku był prof. dr hab. Stefan Kaszyński. Głównym elementem jubileuszu była konferencja naukowa pt. „Österreichische Literatur – ja, aber... (aber?), będąca jednocześnie 23 konferencją w cyklu odbywających się od 1971 r. „Polsko-austriackich spotkań germanistów".
Wspólna publikacja CAU i UAM: "Das literarische Oktett"

Nakładem Wydziału Neofilologii UAM ukazała się publikacja elektroniczna "Das literarische Oktett. Acht junge Stimmen zur neusten deutschen Gegenwartsliteratur" pod redakcją dr Agaty Kochanowskiej i prof. Marii Wojtczak. Recenzowany tom zawiera osiem tekstów dotyczących najnowszej literatury niemieckiej prezentowanych podczas polsko-niemieckiej konferencji literaturoznawczej w ramach IV Dni Kilonii w Poznaniu, których autorami są najmłodsi pracownicy i doktoranci partnerskich Germanistyk na CAU i UAM.
Monografia dr Magdaleny Kardach

W Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu ukazała się monografia dr Magdaleny Kardach zatytułowana Literatura a polityka kulturalna w Prusach Wschodnich w latach 1933-1945. Krajobraz kulturowy i symboliczny a relacje centrum – peryferie. Monografia prezentuje badania nad literaturą i kulturą Prus Wschodnich w latach 1933–1945 w obszarze wpływów polityki kulturalnej uprawianej w polu napięć pomiędzy centrum Rzeszy Niemieckiej a prowincją Prus Wschodnich.
Habilitacja dr Marty Woźnickiej

Rada Wydziału Neofilologii UAM w dniu 22 listopada 2018 nadała p. dr Marcie Woźnickiej z Zakładu Gramatyki Opisowej Języka Niemieckiego w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie JĘZYKOZNAWSTWA.
Wykład prof. Beate Sommerfeld w Kilonii
W piątek 30 listopada 2018 r. prof. UAM dr hab. Beate Sommerfeld z Zakładu Komparatystyki i Teorii Przekładu Literackiego wygłosiła w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu im. Christiana Albrechta w Kilonii wykład gościnny pt. "Kriegsdarstellungen in der aktuellen polnischen Kinder- und Jugendliteratur".
Relacja z konferencji „1918-2018. Umbrüche in Literatur, Gesellschaft und Politik"

W ramach „V Dni Kilonii w Poznaniu", w dniu 8 listopada w gościnnych progach poznańskiego Muzeum Archeologicznego odbyła się polsko-niemiecka konferencja nt. „1918-2018. Umbrüche in Literatur, Gesellschaft und Politik", zorganizowana przez Zakład Historii Literatury Niemieckiej IFG.
Wykład dr Dominiki Gortych w III LO w Kaliszu

W poniedziałek 19 listopada 2018 r. dr Dominika Gortych z Zakładu Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego wygłosiła w III LO w Kaliszu wykład gościnny pt. „Mig-Racje, czyli w mig o racjach i narracjach wokół wędrówek ludów. Przykład Niemiec".
Warsztaty dla nauczycieli i lektorów języków obcych

W poniedziałek, 19 listopada 2018 r. w Instytucie Filologii Germańskiej odbyła się druga edycja bezpłatnych warsztatów dla nauczycieli i lektorów wszystkich języków obcych pt: Film na lekcji języka obcego – strata czasu czy wartość dodana?
Więcej artykułów…
- Otwarcie wystawy „Z myślą o przyszłości - ilustrowana historia Niemiec..."
- Wykład dra Wolfganga Kesslera „Der Wartheländische Dichterkreis"
- Wykład prof. Janusza Taborka w IDS Mannheim
- Translatologiczna konferencja doktorancko-studencka „Przekład jako akt komunikacji transkulturowej i praktyka społeczna” (9-10 maja 2019 r.)
- Krajowa konferencja doktorancko-studencka „Przekład jako akt komunikacji transkulturowej i praktyka społeczna” (9-10 maja 2019 r.)
Ostatnio dodane
- zmiana terminu zajęć z filozofii dla I MA
- Odwołane zajęcia z p. dr hab. J. Krauze-Pierz
- Odwołane zajęcia z p. dr E. Pytel-Bartnik - 22 lutego br.
- Zajęcia z p. prof. J. Taborkiem
- Zajęcia z p. prof. W. Bialikiem
- Niemcy – (nie)znany sąsiad?" - warsztaty dla uczniów w Instytucie Filologii Germańskiej
- Informacje do planu zajęć w semestrze letnim 2018/19
- DARIAH ANNUAL EVENT 2019: DANE W HUMANISTYCE
- Studia stacjonarne MA - rozkład zajęć w semestrze letnim 2018/2019
- Studia stacjonarne BA - rozkład zajęć w semestrze letnim 2018/2019
- Sprach(en)arbeit. Exophone Schreibweisen in der zeitgenössischen Literatur Österreichs (14.03./15.03.2019)
- Zaproszenie do udziału w 11. edycji konferencji JĘZYK W POZNANIU
- Krajowa konferencja doktorancko-studencka „Przekład jako akt komunikacji transkulturowej i praktyka społeczna” (9-10 maja 2019 r.)
- Międzynarodowa konferencja "Różnorodność kulturowa w literaturze dla dzieci i młodzieży - przekład i recepcja"
- Promocja "Wyboru prozy" F. Kafki w Warszawie