Odeszła od nas Hanna Barełkowska
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 12 listopada 2023 roku odeszła od nas Hanna Barełkowska, wieloletnia współpracowniczka Instytutu Filologii Germańskiej.
Wizyta na Uniwersytecie w Hanowerze
W dniach 27-30 listopada 2023 r. dr Dominika Gortych z Pracowni Kultury NOJ przebywała z wizytą gościnną w ramach programu Erasmus+ STA na Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze.
Zaproszenie na spotkanie autorskie z Markusem Meckelem (5.12.2023)

Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie z Markusem Meckelem, poświęcone książce „Osobista historia wolności. Wspomnienia", które odbędzie się we wtorek 5 grudnia 2023 r. w godz. 11:30-13:00 w sali C3 Collegium Novum. Spotkanie w języku niemieckim poprowadzi dr Anna Kochanowska-Nieborak (Zakład Historii Literatury Niemieckiej).
Wizyta studyjna w Muzeum Narodowym w Poznaniu
Grupa studentek i studentów III roku studiów licencjackich filologii germańskiej wraz z dr Dorotą Masiakowską-Osses odwiedziła 17.11. br. Muzeum Narodowe w Poznaniu. Wizyta odbyła się w ramach seminarium „Tunel ku wolności", którego tematem przewodnim są podziemne ucieczki z otoczonego murem Berlina Zachodniego.
Panel dyskusyjny „Cudze i własne na pograniczu kulturowym”
W sobotę 25.11.2023 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbył się panel dyskusyjny „Cudze i własne na pograniczu kulturowym", który poprowadziła prof. Izabela Drozdowska-Broering.
Zajęcia warsztatowe prof. Izabeli Drozdowskiej-Broering
W dniu 22.11.2023 r. prof. Izabela Drozdowska-Brering z Universidade Federal de Santa Catarina (Brazylia) przeprowadziła zajęcia warsztatowe nt. „Egodokumente deutsch-jüdischer Migrant*Innen in Brasilien. Herbert Veit Simon."
Wykład gościnny prof. Izabeli Drozdowskiej-Broering
W dniu 21.11.2023 r. prof. Izabela Drozdowska-Broering z Universidade Federal de Santa Catarina (Brazylia) wygłosiła w Instytucie Filologii Germańskiej wykład nt. „Emigracja niemiecko-żydowska do Brazylii w świetle egodokumentów".
Reprezentacja IFG na Międzynarodowym Kongresie Hiszpańskiego Towarzystwa im. Goethego
W dniach 16-18 listopada br. na Uniwersytecie w Alcalá de Henares (Hiszpania) odbył się XVII Międzynarodowy Kongres Hiszpańskiego Towarzystwa im. Goethego pod hasłem "Widerläufige Erinnerung(en). Deutschsprachige Gedächtnisliteratur im Spiegel der aktuellen Debatten". Nasz instytut reprezentowała dr Dominika Gortych (Pracownia Kultury NOJ).
Rozmowa o książce Waltera Kempowskiego "Wszystko na darmo"
Jesienią bieżącego roku ukazała się pierwsza w języku polskim publikacja książkowa Waltera Kempowskiego (1929-2007), jednego z wpływowych powojennych autorów niemieckich.
Monografia „Pokaż język. Słowem o słowie”

W Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego ukazała się monografia pt. „Pokaż język. Słowem o słowie", której współautorami są dr Violetta Frankowska i dr Miłosz Woźniak z Zakładu Języka Niemieckiego IFG UAM. Książka ta opisuje wybrane zjawiska dotyczące języka polskiego, na przykład palindromy, synonimy, eufemizmy, wulgaryzmy, części mowy, czy też pochodzenie nazwisk i nazw miejscowości.
Wizyta na Uniwersytecie w Maceracie

Na zaproszenie Università di Macerata (Włochy) dr Sebastian Chudak przeprowadził w dniach 16-21.10. br. cykl wykładów i ćwiczeń dla studentów I i II roku studiów magisterskich na tamtejszym Wydziale Studiów Humanistycznych. Wizyta została zorganizowana we współpracy z prof. Antonellą Nardi w ramach programu Erasmus+ Staff Mobility for Teaching.
Promocja projektu #deutschbewegt w IFG

17.10. br. Instytut Filologii Germańskiej UAM oraz Zakład Dydaktyki Języka Niemieckiego i Studiów Międzykulturowych gościli w murach Collegium Novum przedstawicieli Goethe-Institut w Warszawie, którzy promowali projekt o nazwie "#deutschbewegt. Sprache neuer Möglichkeiten". Pod takim właśnie hasłem GI rozpoczął nową kampanię wizerunkową języka niemieckiego w Polsce, pragnąc pokazać, jakie możliwości otwiera znajomość tego języka.
Wizyta studyjna w Ambasadzie RP w Berlinie
W ramach projektu dydaktycznego dotyczącego Języka dyplomacji grupa studentek i studentów II roku studiów magisterskich filologii germańskiej wraz z p. dr Izabelą Sellmer odwiedziła 18.10. br. Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie.
Wykład prof. Dirka Oschmanna „Zjednoczeni ale nierówni"

W dniu 11.10.2023 r. prof. Dirk Oschmann z Uniwersytetu w Lipsku wygłosił w Instytucie Filologii Germańskiej wykład pt. „Zjednoczeni, ale nierówni". Wykład i dyskusja ze słuchaczami koncentrowały się wokół tematyki ostatniej publikacji prof. Oschmanna „Der Osten – Eine westdeutsche Erfindung", która ukazała się na początku tego roku w Berlinie nakładem wydawnictwa Ullstein.
Publikacja przekładu powieści "Czarny potok"
Nakładem wydawnictwa Wallstein z Getyngi ukazał się niemiecki przekład powieści Leopolda Buczkowskiego "Czarny potok" (1954) – jednej z najważniejszych w literaturze polskiej wizji okupacji i Zagłady. Tłumaczenie pt. "Der schwarze Bach" przygotowała dr Katarzyna Śliwińska, która jest również autorką posłowia.
Spotkanie z tłumaczami
Podczas Nocy Bibliotek 7.10.2023 w Bibliotece Raczyńskich odbyło się spotkanie poświęcone literaturze niemieckojęzycznej pt. „Nie taki dziki Zachód".
Więcej artykułów…
- Konferencja „POLSKA-NIEMCY: sąsiedztwo, stereotypy, empatia, współpraca”
- Publikacja „Lesedidaktik Deutsch als Fremdsprache"
- Finał projektu E-LearnScene
- Jubileuszowa konferencja wydawnictwa de Gruyter
- Pracownicy Zakładu Języka Niemieckiego na konferencji GeSuS w Paryżu
- Premiera komedii "Leonce i Lena"
- Prof. Janusz Taborek na konferencji w Mediolanie
Ostatnio dodane
- Rejestracja na kursy EPICUR
- II Ogólnopolska Multidyscyplinarna Studencka Konferencja Naukowa
- Warsztaty radzenia sobie z lekiem przed wystąpieniami publicznymi
- Wizyta w Galerii Śluza w Poznaniu
- Doktoranci i studenci z Uniwersytetu w Poczdamie z wizytą na UAM w Poznaniu
- Szkolenie z Praw i Obowiązków studenta WN & WE
- Terminy rejestracji
- Rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia II-letnie magisterskie Polacy i Niemcy w Europie 2023/2024
- Rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia 2-letnie magisterskie (Wydziałowe Studia Kształcenia Tłumaczy)
- Rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia 3-letnie licencjackie 2023/2024