Nowa publikacja
W wydawnictwie Harrassowitz, w serii „Studien zur Multikulturalität" ukazała się właśnie monografia „Interkulturelles Lernen im Unterricht Deutsch als Fremd- und Zweitsprache. Konzepte, Methoden, didaktische Praxis" pod redakcją prof. Macieja Mackiewicza. Tom zawiera 18 tekstów, które prezentują nowe koncepcje dydaktyki międzykulturowej w ramach zajęć języka niemieckiego jako obcego i/lub drugiego.
Wizyta studentek i studentów IFG w Pracowni Rękopisów BU
Pod koniec listopada 2024 r. grupa studentek i studentów IFG uczestniczyła w ramach ćwiczeń specjalizacyjnych w wykładzie o sztambuchach, poprowadzonym przez dr Alicję Szulc, st. Kustosz Biblioteki Uniwersyteckiej.
Publikacja „Forschungsgegenstände und ihre Verwendungsfelder. Exkurse zur Erforschung des Lehrens und Lernens fremder Sprachen II“
W listopadzie 2024 r. w wydawnictwie Vandenhoeck & Ruprecht unipress ukazała się monografia wieloautorska pod redakcją dra Sebastiana Chudaka (Zakład Dydaktyki Języka Niemieckiego i Studiów Międzykulturowych) we współpracy z dr hab. Magdaleną Pieklarz-Thien (Uniwersytet w Białymstoku) i dr. Jakubem Przybyłem (ILS). Zawarte w tomie teksty skupiają się na zagadnieniach dialogu inter- i transdyscyplinarnego w obszarze glottodydaktyki.
Warsztaty dydaktyczne dla uczniów ZSP we Wrześni
03.12.2024 odbyły się warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni. Tematem warsztatów było tworzenie map myśli i ich zastosowanie w nauce języka obcego.
Nowa publikacja
Nakładem wydawnictwa Harrassowitz ukazała się monografia prof. Magdaleny Kardach z Zakładu Historii Literatury Niemieckiej zatytułowana Literatur und Kulturpolitik in Ostpreußen in den Jahren 1933–1945. Kulturelle und symbolische Landschaft im Kontext von Zentrum-Peripherie-Beziehungen.
VIII Forum Otwartego Regionalizmu (Ełk, 5.-7.09.2024)
Prof. Jerzy Kałążny z Pracowni Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego wziął udział w VIII Forum Otwartego Regionalizmu zorganizowanym w dniach 5-7 września 2024 przez Muzeum Historyczne w Ełku we współpracy z Fundacją Adenauera oraz Muzeum Michała Kajki w Ogródku.
Odeszła od nas Pani dr Irena Storczyk
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 2 sierpnia 2024 roku odeszła od nas Pani dr Irena Storczyk, filolog, językoznawca, wieloletni pracownik Instytutu Filologii Germańskiej, wspaniały dydaktyk i pedagog.
Projekt MINIATURA na Wydziale Neofilologii UAM
Z satysfakcją informujemy, iż dr Dominika Gortych (Pracownia Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego) otrzymała grant na badania naukowe w konkursie NCN Miniatura 8.
Sympozjum naukowe w Instytucie Zachodnim z udziałem IFG
17 maja 2024 r. w Instytucie Zachodnim odbyło się sympozjum naukowe „Wschód – kierunek czy ocena?" współorganizowane przez Instytut Filologii Germańskiej.
Eine Reise nach Österreich? Eine Österreise!
W ramach zajęć „retoryka praktyczna", prowadzonych przez mgr. Martina Stosika, studenci II roku filologii germańskiej przygotowali kilkunastominutowe filmy, reklamujące kulturalne, turystyczne i kulinarne atrakcje oraz zwyczaje w Austrii.
Finał konkursu na najlepsze prace dyplomowe
W dniu 5 czerwca br. w IFG odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników konkursu na najlepsze prace dyplomowe w roku akademickim 2022/2023.
Warsztaty dla I i II BA z firmą McKinsey
14 maja 2024 r. studentki i studenci I oraz II roku studiów licencjackich wzięli udział w warsztatach z globalną firmą doradztwa strategicznego i operacyjnego McKinsey.
Spotkanie z Simone Trieder
W czwartek, 16.05.2024 r. gościliśmy w naszym Instytucie panią Simone Trieder, niemiecką pisarkę i dziennikarkę radiową, związaną od lat z miastem Halle an der Saale, autorkę m.in. szeregu publikacji regionalistycznych o kraju związkowym Saksonia-Anhalt.
Medal Komisji Edukacji Narodowej dla pracowniczki IFG
Dnia 7 maja br. w Auli Lubrańskiego w Collegium Minus odbyła się uroczystość wręczenia orderów, odznaczeń i medali aktualnym i byłym pracowniczkom i pracownikom UAM. W gronie wyróżnionych Medalem KEN za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli znalazła się pani dr Renata Rybarczyk z Zakładu Dydaktyki Języka Niemieckiego i Studiów Międzykulturowych.
Ostatnio dodane
- Skład Rady Programowej od 1.01.2024 do 30.09.2028
- SUM rozkład zajęć w semestrze zimowym 2024/2025
- NSL rozkład zajęć w semestrze zimowym 2024/2025
- Medal UAM dla najlepszych absolwentów
- Rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia 2-letnie magisterskie (tłumaczenie ustne)
- Rekrutacja na studia niestacjonarne II stopnia 2-letnie magisterskie 2024/2025
- Rekrutacja na studia niestacjonarne I stopnia 3-letnie licencjackie 2024/2025
- Rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia 2-letnie magisterskie 2024/2025
- Rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia 3-letnie licencjackie 2024/2025
- Turniej szachowy